Santa Lucía de Tirajana

29. dubna 2012 · Kategorie: Města Gran Canaria

Malebná vesnička Santa Lucía de Tirajana okouzlí malebnými bílými domky a množtvím palem. Nachází se na jihovýchodě ostrova Gran Canaria, jižně od města Las Palmas. Počátky města se datují na konec patnáctého století, kdy po dobytí ostrova, byla země a vody přiděleny Tomási Rodríguezovi de Palencia, za zásluhy o královskou korunu. Na získaných pozemcích začal pěstovat cukrovou třtinu, jež byla určená výhradně na export. Na počátku dvacátého století dochází ke změně a v okolí městečka Tirajana se začíná pěstovat vinná réva a olivy, které jsou známé na celém světě jako „Olivy Santa Lucía“. Studie prokázaly, že jsou jedinečným druhem na světě. Dnes je Tirajana, díky výhodnému klimatu, světovým producentem v pěstování rajčat.

Památky

Ve dvacátém století zaznamenaly Kanárské ostrovy turistický boom, kterému se nevyhnula ani malebná Santa Lucía de Tirajana. Samotné městečko leží v krásném údolí, nad nímž se tyčí kostel zasvěcený svaté Lucii. Zajímavá sakrální stavba, Iglesia de Santa Lucia, s neobvyklou kopulí připomínající mešitu. Ve městě Tirajana stojí za návštěvu muzeum Museo del Castillo de la Fortaleza, kde jsou vystaveny archeologické nálezy z okolí města. Zemědělské nářadí, mumie a kamenné modly původních obyvatel Guanchů. Miniaturní hrad s kamennými věžičkami, který si postavil pro svůj rozmar a bydlení místní archeolog, spisovatel, výtvarník a sběratel Vincent Sanchez Araňa. Nedaleko muzea můžeme navštívit Fortaleza de Ansite, pevnost ze sopečné horniny, se spoustou jeskyní. Legenda praví, že tu obětovalo své životy mnoho původních obyvatel, kteří nechtěli konvertovat ke křesťanství, a proto raději volili dobrovolnou smrt ve skalách. Na jejich památku je zde každoročně 29.dubna sloužena zádušní mše. Údolí Tirajany je fascinující a město Tirajana je výborným výchozím bodem k výpravám do okolí.

Pláž

Provincie Santa Lucia de Tirajana má své vlastní pobřeží a nachází se zde nejdůležitější a nejznámější pláž pro windsurfing. Pláž Playa de Pozo Izquierdo je proslulá svými mimořádně silnými větry a byla vybrána jako jedno z hlavních míst k pořádání mistrovství světa ve windsurfingu. Právě zde se nachází Mezinárodní centrum windsurfingu.

Gastronomie

Typickou kulinářskou pochoutkou ve městě Santa Lucía de Tirajana jsou kořeněné, marinované olivy, králík v omáčce, slavná polévka sancocho a samozřejmě pokrmy z ryb. Samozřejmě nelze opomenou místní výborná vína nebo alkoholický nápoj s názvem Mejunje de Ventura, vyráběný z aromatických bylin, rumu a medu. Ve městě není nouze o bary a rastaurace, kde můžete tyto tradiční pokrmy ochutnat.