Přírodní park Nublo

27. června 2012 · Kategorie: Přírodní parky

Nublo je největší chráněnou oblastí ostrova Gran Canaria, s plochou více než 26 000 hektarů. Táhne se od centra na jihozápad ostrova. Zahrnuje obce Artenara Tejeda, San Nicolas, Mogan, San Bartolomé, San Mateo, Valleseco a Moya. Přírodní park Nublo je otevřený park, plný pokladů rostlin, které zde rostou po staletí, přirozeně, nezávisle na zbytku světa. V nižších polohách parku lze obdivovat kaktusy, divoké olivovníky nebo cedry. V horních částech parku je možné obdivovat endemické druhy rostlin, které se přizpůsobily podmínkám tak, aby vydržely občasný mráz nebo sníh. Park Nublo je mikrokosmos, ve kterém najdeme nejen velmi zvláštní rostliny, ale i bytosti, jako je skokan hnědý, jež loví létající hmyz přímo za letu. Četné borové lesy, vodní nádrže a vysoké, skalnaté pobřeží jsou útočištěm mnoha druhů ptactva. Ptáci jsou všude, ale klenotem parku je strakapoud velký. Park je nejen skvělým místem pro ptáky, ale žije zde velké množství plazů a ještěrek.

Přímo v geografickém středu ostrova se nachází přírodní památka ostrova, zajímavý čedičový monument Roque Nublo, který se hrdě vypíná do nebeských výšek z vrcholu skalního masívu. Tento sopečný monolit, vysoký 80 metrů vznikl rozsáhlou erozí a je ukázkou toho, co zůstalo z kdysi mocného vulkánu jež byl ve středu Gran Canaria přibližně před čtyřmi miliony let a jehož kráter se nachází nedaleko Roque Nublo. Tato přírodní památka je odpradávna symbolem ostrova a v dávných dobách byl domorodci uctívána jako posvátné místo opředené mnoha nýty a legendami Jedno z proroctví praví: Jednoho dne bude monolit zničen zemětřesením a zároveň s ním budou zničeny i celé Kanárské ostrovy.

Krajina ostrova Gran Canaria je dokonalé prolínání pláží s krásnou přírodou. Dokonalé spojení pobytu na pláži s turistikou. Bezpočet turistických tras v přírodním parku Nublo zvou ke trávení volného času ve stínu borovic, na posezení s přáteli. Aktivním návštěvníkům nabízí příležitost k outdorovým sportům. Přírodní park Nublo je úchvatný, jako celé Kanárské ostrovy a stojí za poznání.