Las Palmas de Gran Canaria – v kostce

11. dubna 2012 · Kategorie: Las Palmas

Město ležící na severovýchodě ostrova Gra Canaria, mezi dvěma zálivy a krásnými plážemi Playa de las Canteras a Playa de las Alcaravaneras. Las Plamas Gran Ganaria je hlavní, a zároveň největší město Kanárských ostrovů. Je správním, obchodním a turistickým centrem ostrova Gran Canaria a jeho největším přístavem. Las Plamas je hlavním městem nejen ostrova Gran Canaria, ale také autonomních Kanárských ostrovů, spolu s městem Santa Cruz de Tenerife. Metropole se v pravidelných intervalech střídají. V každém volebním období sídlí v jednom městě premiér a ve druhém vicepremiér, v následujícím období si sídla vymění. Las Palmas je multikulturní a kosmopolitní město s jedinečnou atmosférou.

Historie města Las Plamas

Jeho počátky sahají do roku 1478, kdy začalo dobývání ostrova Španěly. Původně vojenský tábor, nazvaný Real de las Palmas, vytvořil základ nejstarší a nejznámější čtvrti města Las Palmas ,Veguety. Později byla rozšířena o čtvť Triana. V sedmnáctém a osmnáctém století se město začalo rozrůstat do vnitrozemí, vznikají čtvrti San José, Santa Catalina nebo přístav Puerto de la Luz, který patří mezi nejdůležitější přístavy Evropy. V roce 1515 dostalo město dnešní název Las Palmas de Gran Canaria. V šestnáctém století se stalo biskupským sídlem, čímž získalo na významu, rychle se rovíjelo jako obchodní středisko, jako důležitý přístav na objevitelských cestách k doplnění zásob. Las Palmas se pyšní návštěvou Kryštofa Kolumba, který zde před cestou do Ameriky doplnil zásoby. V domě kde pobýval dnes sídlí jeho muzeum. Založení přístavu, pěstování cukrové třtiny na vývoz, hlavně na evropské trhy, se staly prvním velkým stimulem pro ekonomický a demografický rozvoj města. Odvrácenou stranou rozkvětu města byla skutečnost, že muselo čelit častým nájezdům pirátů a dobrodruhů. V historii město střídavě prosperovalo nebo se zmítalo v hospodářských krizích, jelikož bylo spjaté s trhem s plodinami. Začátek trvalé prosperity města Las Palmas je datován na konec 19. století. Město vzkvétalo díky svému umístění. Sloužilo jako hlavní zastávka lodí k doplnění paliva pro zaoceánské lodě, což trvalo až do konce 2. světové války. V 60. letech minulého století začal rychlý rozvoj turistického ruchu a zajímavostí je, že město Las Palmas sloužilo jako první charterová destinace. Přistálo zde první charterové letadlo se švédskými turisty.

Památky Las Palmas

Většina historických a kulturních památek města Las Palmas je soustředěna v nejstarší čtvrti Vegueta. Procházka ulicemi umožní návštěvníkům setkání s historií, užít si místa, kde se zastavil čas. Kaple San Antonio Abad na náměstí Svaté Anny je obklopena starými domy a biskupstvím. Katedrála Santa Anna je největším chrámem na ostrově a jeho stavba trvala bezmála 400 let. Interiér představuje skutečnou směsici stylů od gotiky, neo-klasicismu, renesance až po baroko. Vstup do katedrály je obklopen sadem z pomerančovníků. Muzeum Kryštofa Kolumba, Kanárské muzeum nebo námořní muzeum přiblíží návštěvníkům bohatou historii tohoto města. Lidová architektura, domy s typickými dřevěnými balkony, dlážděné ulice, koloniální stavby a malebná zákoutí vtáhnou každého do své neopakovatelné atmosféry. Město Las Palmas je směsicí hostorie, památek, zajímavé architektury a přírodních krás.