Ingenio

20. dubna 2012 · Kategorie: Okolí Las Palmas

Krásné město, umístěné mezi roklemi Barranco de Aguatona na severu, a Barranco de Guayadeque na jihu. Barranco de Guayadeque je nádherné údolí, plné bujné vegetace a starověkých, přírodních jeskyní. Ingenio patří mezi nejstarší města ostrova Gran Canaria. Od 16. století se jeho ekonomika rozvíjela díky pěstování cukrové třtiny a svůj název, Ingenio, získalo podle mlýna na cukrovou třtinu.

Historie Ingenio

Po kolonizaci Gran Canaria a rozdělení země, se kraj s názvem Agüimes stal majetkem církve. Na levém oraji Barranco de Guayadeque byla rozsáhlá zemědělská půda a z iniciativy portugalských kolonizátorů, kteří se na ostrově usadili, začalo pěstování cukrové třtiny. Portugalský obchodník Alonso de Matos postavil v údolí Aguatona první cukrovar. Rozvoj zemědělstí a pěstování cukrové třtiny přivádějí do Ingenia další a další osadníky a populační růst přispěl k vybudování první kaple, jež byla základem kostela La Candelaria. Kostel stojí na náměstí Plaza de Candelaria a je obklopen krásnými domy s dřevěnými balkony. Náměstí lemují sochy, které jsou věnované historii města. V roce 1815 se Ingenio stalo samostatnou farností s vlastní městskou radou. Láska a úcta dnešních obyvatel města Ingenio k historickému dědictví, je evidentní v dobře udržovaných historických částech města a udržování kulturních a řemeslných tradic. Bohatá archeologická naleziště odkrývají tajemství původních obyvatel Guanchů. Jednou z nejzajímavějších památek je Guayadeque Canyon. Stovky přírodních a umělých jeskyní, bohaté archeologické nálezy, svědčí o množství lidí, kteří tyto jeskyně obývali. U vstupu do rokle se nachází Muzeum Guayadeque.

V současné době je Ingenio známé svými krásnými a kvalitními řemeslnými výrobky, které ukazují na velkou úctu k lidovým tradicím. Město je proslulé svými tradičními výšivkami a keramikou „pintadera“ s domorodými symboly. Za návštevu stojí Muzeum řemesel, kde si návštěvníci mohou zakoupit místní řemeslné výrobky a prohlédnout si nejstarší zemědělské nástroje či sbírku hornin a minerálů. Pro milovníky lidové výšivky jsou v Cassa de Postas vystavena nádherná díla místních vyšívaček.
Ingenio má dvě nádherné, i když nevelké pláže. Nejoblíbenější je Playa del Burrero. Krásná pláž, kde které vysoké vlny Atlantiku poskytují ideální podmínky pro vodní sporty jako jsou plachtění a windsurfing.
Gastronomie na Ingenio je do značné míry podmíněna zemědělstvím. Hlavními pokrmy jsou smažené vepřové maso, maso koz a jako předkrm brambory s mojo omáčkou, sladký salám a vynikající místní sýry. Specialitou je chleba z 200 let staré pekárny s názvem „Pan de Puno“, který je známý po celém ostrově Gran Canaria. Je typickou součástí polévky „Sopa de Virgen“, která se vaří o nedělích a svátcích.